Jak kupować bezpieczne zabawki

CE czy znak China-Export

Miękki i puchaty, służy do przytulania. Najlepszy przyjaciel i pocieszyciel każdego dziecka. Pozwala zasnąć i przetrwać ciężkie chwile. Znosi wszystko, często jest poraniony i ma naderwane uszko. Nigdy się nie żali, a bez niego nie jedno dzieciństwo nie byłoby szczęśliwe. 25 listopada Pluszowe misie obchodzą dziś swoje święto, czyli Światowy Dzień Pluszowego Misia. Święto obchodzone od 2002 roku (zapraszam do WIKI po więcej informacji), w 100 rocznicę powstania pierwszej tego typu zabawki. Zabawki, bo to o tym dziś będzie mowa, spędzają sen nie jednemu rodzicowi zwłaszcza przed świętami czy urodzinami. Bo co kupić przedszkolakowi pod choinkę? To naprawdę trudny temat. A gdy ma się więcej dzieci, choćby tak jak ja bliźniaki, to problem staje się co najmniej podwójny. Ale nawet pluszowy miś, jeśli jest z niewłaściwych materiałów może być niebezpieczny. Kupno zabawek to jednak bardzo ważna i nie łatwa sprawa.

Zanim kupisz zabawkę

Idą święta, więc wszelakie media kuszą reklamami zabawek i choć to banał, który wszyscy dobrze znamy, że nie zabawki, ale czas poświęcony dziecku jest ważniejszy, to nie unikniemy kupna zabawek. Nie mam też zamiaru nikogo od tego odwodzić, ani wskazywać co jest dla jego dziecka dobre, bo każdy rodzic wie to najlepiej. Nie mam też zamiaru udowadniać, że zabawka za 1000$ jest lepsza czy gorsza od tej zrobionej własnoręcznie, jeśli ktoś taką zrobić potrafi, ani nie będę przekonywał, że tablet czy laptop to nie zabawka dla przedszkolaka (to znaczy będę przekonywał, ale nie w tym poście).

Skoro wspomniałem już, że jestem Ojcem cudownych bliźniąt, wypada też wspomnieć o często popełnianym przez rodzinę błędzie przy kupnie zabawek. W sumie bliźniakom nie powinno się kupować takich samych prezentów, a jeśli już zdecydowaliśmy się na to, to niech przynajmniej mają inny kolor, lub cechę. Bliźniaki, to bardzo indywidualne charaktery i choć czasem wzrok płata nam figla i wydaje nam się, że widzimy podwójnie, to nie dajcie się zmylić, bo każdy z nich jest inny i na pewno lubi różne zabawki, o czym mogę Wam zaświadczyć. Czego jeszcze się wystrzegać? Jednego prezentu. Jeżeli musicie lub możecie kupić prezent tylko jednemu dziecku, to uprzedźcie rodziców wcześniej. Nie chciałbym, żeby tylko jeden z moich synów dostał zabawkę od kogoś, a drugi nie, zakładając oczywiście, że nie jest to „wspólny prezent” typu klocki „Lego”. Na takie sytuacje przeważnie mamy coś w domu przygotowane, więc zawsze dostają coś obaj.

Jak kupować bezpieczne zabawki

Gdybym wierzył każdej reklamie jaką widzę w telewizji, to moje dzieci dziś, a mają 3,5 roku, powinny już mieć zdaną maturę lub co najmniej władać kilkoma językami, bo przecież większość reklamowanych zabawek to zabawki edukacyjne lub zabawki kreatywne. O ile każda zabawka w pewnym sensie jest przecież edukacyjna i rozwija nasze dziecko, to wmawianie nam rodzicom, że bawiąc się taką zabawką dziecko szybciej się rozwija lub uczy języków, jest już delikatnie mówiąc naciągane. Właście jest ktoś w stanie wytłumaczyć, co znaczy, że zabawka jest kreatywna? Ale najgorsze co może nas spotkać, to kupienie nieodpowiedniej zabawki do wieku lub takiej, która może się okazać niebezpieczna dla naszych pociech. Dlatego o bezpieczeństwie zabawek będzie ten wpis.

Zanim kupisz sprawdź

 • Kupuj tylko zabawki z atestem.
 • Sprawdź oznaczenia wieku na opakowaniu. Pamiętaj, to tylko wskazówka, a nie wyznacznik.
 • Sprawdź, czy zabawka nie ma ostrych krawędzi i czy żaden z elementów nie da się oderwać lub złamać przez co może powstać ostra krawędź.
 • Sprawdź, czy zabawka nie ma małych elementów, które mogą utknąć w nosie, uchu lub mogą zostać łatwo połknięte.
 • Sprawdź, czy zabawka nie ma małych otworów w których mogą utknąć palce dziecka.
 • Sprawdź, czy zabawka nie wydziela nie przyjemnego zapachu, co oznacza, że najprawdopodobniej została wykonana z niewłaściwych materiałów.
 • Sprawdź, czy zabawka jest wykonana z łatwo zmywalnych materiałów – czy zabawkę można bezpiecznie umyć, czy przy kontakcie z wodą schodzi farba.
 • Sprawdź, czy zabawka do jeżdżenia jest stabilna i dziecko nie przewróci się z niej.
 • Sprawdź, czy sznurek który jest dołączony do zabawki nie jest zbyt długi i dziecko będzie w stanie owinąć go sobie wokół szyi.
 • Sprawdź, jaki hałas emituje zabawka – jeżeli jest zbyt głośna może spowodować uszkodzenie słuchu u dziecka, a u Ciebie co najmniej ból głowy.
 • Unikaj kupowania „strzelających” zabawek – małe elementy mogą spowodować zranienie np. oka.

W Polsce są odpowiednie przepisy regulujące oznaczanie i klasyfikację zabawek, jednak samo umieszczenie symbolu na opakowaniu jeszcze nic nie znaczy. Tak naprawdę, to nigdy nie powinno kupować się zabawek, których nie miało się możliwości wcześniej dotknąć i dokładnie obejrzeć. Jeżeli zaś dokładne obejrzenie zabawki jest nie możliwe, bo nie każdą da się obejrzeć, to zwróć uwagę na opakowanie i zawarte tam symbole. Pamiętać należy także, że opakowanie po zabawce nigdy nie powinno być dawane dziecku do zabawy, ponieważ opakowanie nie służy do zabawy i w odróżnieniu od zabawki może być niebezpieczne, np. worek, które dziecko założy na głowę i może się udusić, lub w opakowaniu są drobne elementy, które dziecko może połknąć, a przecież nie służą do zabawy.

Symbole na zabawkach
Symbole na zabawkach

Symbole na zabawkach

 • Znak CE – znak ten musi znajdować się na zabawkach sprzedawanych w UE, ale jest on tylko deklaracją producenta lub dystrybutora co do tego, że zabawka jest bezpieczna – spójrzcie na zabawki sprowadzone z Chin i oceńcie sami.
 • Znak EN71 – oznacza, że zabawka jest zgodna z europejską normą bezpieczeństwa. Każda zabawka sprzedawana na terenie UE powinna być zgodna z tą  normą.
 • Znak Ex – oznacza, że zabawka została przetestowana pod kątem zgodności z prawem UE. Certyfikat wystawia jednostka notyfikowana, czyli nie zależna od producenta zabawki.
 • Znaki: TUV, Safe Toys, Instytut Matki i Dziecka, PZH oraz Eco Tex – są znakami, które informują, że zabawka została przetestowana przez specjalistów i jest po prostu bezpieczna również pod względem bezpieczeństwa materiału, z którego została wykonana.
 • Znaki: PEFC, GOTS, FSC – oznaczają, że zabawki zostały wykonane z materiałów organicznych (bawełna, drewno) w sposób szanujący środowisko naturalne, a znak Fair Trade  – że zabawka została wykonana z poszanowaniem ludzi, którzy zostali za swoją pracę wynagrodzeni w sposób uczciwy (chodzi o kraje „trzeciego” świata).
 • Znak 0-3 – oznacza, że zabawka jest nie odpowiednia dla dzieci poniżej trzeciego roku życia, co nie oznacza, że można taką zabawkę kupić dziecku na trzecie urodziny.

Skoro już wiemy jak bezpiecznie kupować zabawki, to dalsze rady z mojej strony są nie potrzebne. Jeśli dalej nie wiecie co dziecku kupić, to nie przejmujcie się. Ja też nie wiem co kupić. Właściwie to wiem, co dostaną, bo pewne zakupy zostały już poczynione i zabawki czekają na przyjście Mikołaja, ale jest to głownie zasługa mojej kochanej żony, która już zadbała o część prezentów dla naszych urwisów. Zabawki na pewno będą bezpieczne. Pozazdrościć, im tylko zostaje i mieć nadzieję, że pozwolą mi się tymi zabawkami z nimi razem pobawić.


*** Aktualizacja ***

Ponieważ znalazłem w internecie nowe informacje, postanowiłem natychmiast się z Wami nimi podzielić. Jest to bardzo ważne, ponieważ może nas, kupujących wprowadzić w błąd! Pisałem w artykule o znaczku CE, który jest obowiązkowy na wszystkich zabawkach sprzedawanych w Unii Europejskiej. Pojawił się jednak znak łudząco podobny do znaku CE. Jest to znak China Export i znaczy tylko tyle, że dana zabawka pochodzi z Chin. Przypadek? Nie sądzę! Można jednak te dwa znaki odróżnić od siebie, a Wam drodzy czytelnicy radzę po prostu bardzo uważać.

CE czy znak China Export

Jak widać, znaczki są do siebie bardzo podobne, a co za tym idzie, ktoś kto o tym nie wie da się nabrać. Po lewej znaczek CE, po prawej znaczek China Export. Przypominam, że znaczek CE oznacza deklarację producenta lub dystrybutora o zgodności zabawki z prawem unijnym i potwierdzającym nie jako bezpieczeństwo. Znak CE nie gwarantuje bezpieczeństwa zabawki, jednak gdy zabawka będzie oznaczona takim symbolem, a nie będzie bezpieczna, to producenta lub dystrybutora czekają wysokie kary. Znak China Export może być umieszczony dowolnie i jak podkreślają eksperci, ma nas po prostu zmylić.

Jak odróżnić CE od China Export

 • Symbol CE wpisany jest w dwa okręgi zachodzące na siebie, a litery przez to są od siebie oddalone. Środkowa belka litery E jest krótsza od pozostałych.
 • W symbolu China Export litery są blisko siebie, a belki litery E przeważnie równe.
Photo credit: Kris Gabbard /  Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)