Zanim ubezpieczysz dziecko w szkole

dziecko z maską tlenową, a w tle lekarka głaskająca dziecko po głowie

Nowy rok szkolny to wydatki

Jestem już po pierwszym zebraniu rodziców w przedszkolu w nowym roku szkolnym. Czekają nas spore wydatki przy dwójce dzieci, bo wiadomo, trzeba zapłacić komitet rodzicielski, trzeba opłacić wyprawkę i pomoce, tak zwane „na papier do ksero” i ubezpieczenie NNW. Trzeba zapłacić, ale czy koniecznie trzeba opłacić ubezpieczenie NNW?

Kłopot w tym, że ubezpieczenie NNW w szkole nie jest obowiązkowe, chociaż dziwnym trafem nikt tego Wam w szkole nie powie, a wręcz przeciwnie:

Musicie ubezpieczyć dziecko, bo żadna nauczycielka nie weźmie odpowiedzialności, gdyby coś się stało. Musicie! Albo napiszcie oświadczenie, że całą odpowiedzialność bierzecie na siebie”.

Tak właśnie usłyszałem wczoraj, gdy obejrzałam warunki ubezpieczenia i zasugerowałem, że są nawet gorzej niż przeciętne. Były po prostu słabe. Wniosek? Nie musicie ubezpieczać dziecka w szkole! To nawet nie jest obowiązkowe!

Co to jest ubezpieczenie NNW?

Zacznijmy od początku i wyjaśnijmy sobie, czym tak naprawdę są ubezpieczenia i co tak naprawdę nam dają.

Ubezpieczenie – umowny obowiązek dokonania świadczenia przez ubezpieczyciela na rzecz ubezpieczonego na wypadek powstania zdarzeń określonych w umowie ubezpieczeniowej, występujących w życiu, zdrowiu lub mieniu ubezpieczonego; wykonanie obowiązku ubezpieczyciel realizuje poprzez wypłatę odszkodowań lub świadczeń z funduszu tworzonego ze składek wnoszonych przez ubezpieczonych. (źródło: Wikipedia.pl)

Ubezpieczenie nie chroni nas przed nieszczęściem, ale przed jego skutkami, czyli gdy stanie się coś złego nie, a jesteśmy ubezpieczeni, to ubezpieczyciel wypłaci nam pewną kwotę wynikającą z umowy.

Ubezpieczenie NNW należy do grupy ubezpieczeń osobowych, w których ochroną objęte są najcenniejsze dobra, jakimi są życie lub zdrowie człowieka. W ubezpieczeniu następstw nieszczęśliwych wypadków powstanie prawa do świadczenia ubezpieczeniowego uzależnione jest od doznania przez osobę ubezpieczoną nieszczęśliwego wypadku powodującego skutki określone w warunkach ubezpieczenia. (źródło: rzu.gov.pl)

W skrócie – w razie wypadku, otrzymamy kwotę określoną w umowie ubezpieczeniowej proporcjonalnie do uszczerbku na zdrowiu, jakiego doznaliśmy. Złamiemy rękę – otrzymamy, np. 2% sumy ubezpieczenia. W wypadku śmierci w nieszczęśliwym wypadku, otrzymujemy całą kwotę, a więc 100%. Co ważne, ubezpieczenia osobowe kumulują się, czyli możemy ubezpieczyć się kilka razy w różnych firmach i z każdej otrzymać świadczenie.

Nie ma nic za darmo

Za ochronę ubezpieczeniową trzeba zapłacić i to jest właśnie ten moment, gdy w ubezpieczeniach NNW w szkole, pojawiają się „zgrzyty”. Chodzi po prostu o to, że przez lata przyzwyczajono nas, że ubezpieczenie trzeba wykupić w szkole. Jest to ubezpieczenie grupowe, oferowane szkole. Mało tego, tajemnicą poliszynela jest fakt, że za promowanie takiego ubezpieczenia w szkole/przedszkolu, ktoś (czasem dyrekcja, czasem szkoła) otrzymuje część prowizji. Super, że przedszkole otrzyma dodatkową kasę na zabawki, ale dlaczego kosztem mojego dziecka. Takie ubezpieczenie NNW jest często po prostu słabe, bo suma ubezpieczenia (ja miałbym zapłacić 48PLN/dziecko) i w razie śmierci w nieszczęśliwym wypadku otrzymałbym 12 000 PLN. Dużo? Mało? Według mnie – śmiesznie mało, bo gdy sam zacząłem szukać ubezpieczenia NNW, to za tą cenę znalazłem ubezpieczenie w kwocie 24 000 PLN na https://bezpieczny.pl/ubezpieczenia-dzieci/, czyli w tej samej cenie (a nawet za 44 PLN z użyciem kodu 25576) dostałbym 2 razy więcej pieniędzy z ubezpieczenia i to było pierwsze ubezpieczenie, jakie sprawdziłem. Ale to nie wszystko, bo trzeba bacznie zwrócić uwagę na jeszcze inne bardzo ważne parametry takiego ubezpieczenia, których warunków, tabeli uszczerbków, OWU (ogólnych warunków ubezpieczenia) próżno szukać w szkole czy przedszkolu. Dlatego pytajcie o warunki i zwróćcie uwagę na:

  • czy polisa działa w szkole czy też poza nią – droga do szkoły, wycieczki szkolne, plac zabaw, ale czy działa też po szkole,
  • czy polisa działa za granicą,
  • czy działa, gdy dziecko uprawia sport, np. czy grając w piłkę w klubie sportowym, tenisa lub jazda konno,
  • jakie wypadki nie są objęte ubezpieczeniem, czyli tabela wyłączeń odpowiedzialności,
  • co z pobytem w szpitalu, operacji,
  • co z omdleniami – często ubezpieczyciele wyłączają z ubezpieczenia omdlenia,
  • czy dziecko otrzyma pieniądze, gdyby w wypadku zginęli rodzice,
  • co z trwałem inwalidztwem – choćby zakup wózka,

Ubezpiecz swoje dziecko!

Ale to naprawdę nie wszystko, na co trzeba zwrócić uwagę. Sęk w tym, że takich informacji w szkole raczej nie znajdziecie, ale płacić trzeba. Zachęcam więc, do samodzielnego szukania ubezpieczenia NNW dla swoich dzieci. Zacznijcie choćby tam, gdzie już jesteście ubezpieczeni, czyli gdzie ubezpieczyliście samochód, dom, może macie ubezpieczenie na życie. Chociaż nie musicie się ubezpieczać (reguluje to rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej), to ja gorąco zachęcam, ponieważ gdy dziecko zwichnie nogę, złamie rękę lub stanie mu się coś gorszego, to będziecie mieć trochę kasy na leczenie lub choćby nawet na to, żeby kupić zabawkę na pocieszenie. Ważne jednak, żeby to robić z głową i nie nadać się nabrać. Wy już tą wiedzę macie. Przekażcie ją innym, żeby nie dali się nabrać na tanie ubezpieczenie NNW w szkole.

Ważne linki

Niezbędnik rodzica w PDF – podstawowe informacje dla rodziców MEN w nowym roku szkolnym, ale w pliku PDF,

https://bezpieczny.pl/ubezpieczenia-dzieci/25576 – To tutaj możecie sprawdzić, czy wasze ubezpieczenie w szkole jest „lepsze”, ale też ubezpieczyć online swoje dzieci. Jeżeli użyjecie kodu 25576– to otrzymacie 10% zniżki.

http://samcik.blox.pl/2015/09/Szkolna-polisa-dla-twojego-dziecka-jak-uniknac.html – blog Pana Samcika polecam wszystkim, którzy dbają o swoje finanse osobiste.

Photo credit: DVIDSHUB /  Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

*We wpisie są linki linki afiliacyjne, ponieważ dzięki nim dostajecie jeszcze 10% zniżki, a ja mogę dostać prowizję (WIN – WIN)