Dekalog dobrego Ojca po mojemu

Dekalog Ojca

Potraktujcie ten „Dekalog dobrego Ojca” jak zbiór kilku prostych rad, które na pewno wam się przydadzą.

1. Okazuj szacunek matce swoich dzieci

Czytaj więcej na: Okazuj szacunek matce swoich dzieci

Dzieci doskonale czują emocje, zwłaszcza te wśród najbliższych. Chciałbym, aby moi synowie szanowali swoją mamę, moją kochaną żonę i nigdy jej nie obrazili lub nie sprawili przykrości. Jeżeli mam być dla nich wzorem, muszę sam o to zadbać. Jeżeli ja nie szanowałbym swojej żony, nie okazywał uczuć, to kiedyś w przyszłości moje dzieci mogą nie szanować swojej matki lub innych kobiet.

2. Daj dzieciom swój czas

Czytaj więcej na: Daj dzieciom swój czas

Nie wiem jak ciężką macie pracę, nie wiem jak dużo musicie w niej spędzić czasu i jak bardzo jesteście zmęczeni, nie wiem czy dużo zarabiacie czy mało, ale wiem, że najcenniejsze co możecie dać dziecku to wy sami. Dajcie swoim dzieciom więc to co najcenniejsze i spędzajcie z nimi tyle czasu ile się da. Płaczą, czegoś chcą ciągle? Może właśnie potrzebują uwagi, może właśnie potrzeba zapytać o co chodzi – bo może ty jako dorosły, tata, załatwisz to w 3 sekundy i będzie cisza. Od razu mówię – weekendy to za mało.

3. Zapracuj na autorytet

To że jesteś dorosły i w dodatku jesteś ojcem nie sprawi od razu, że dziecko będzie chciało z Tobą akurat rozmawiać. Mama zawsze będzie pierwsza, a ty musisz zasłużyć na szacunek dziecka. Nie bądź straszakiem, tym co każe tylko i wymaga. Bądź tym co słucha. Zdziwisz się jak wiele dzieci mają do powiedzenia i jak dużo trzeba z nimi rozmawiać, pytać i dociekać, żeby się przekonać i dowiedzieć na przykład, że ktoś zaczepia twoje dziecko w przedszkolu i zabiera zabawki. Zobacz, możesz mu teraz pomóc i wytłumaczyć jak ma się bronić. Jak trzylatek nie będzie ci ufał i z tobą rozmawiał, to dziesięciolatek też nie. Pamiętaj o tym.

4. Wymagaj z miłości

Tak w życiu i w rodzinie każdy musi przestrzegać zasad. Naucz więc tego dziecko i pokaż mu, że jest to ważne. Naucz go, co to konsekwencje złego zachowania – i nie chodzi tylko o karę, ale również o ot, że komuś może sprawić przykrość. Naucz podstawowych zachowań – sprzątania po sobie zabawek, nawet trzylatek może to zrobić, odkładania na miejsce przedmiotów, wyznacz obowiązki, ale i sam pokaż, że też masz obowiązki które wykonujesz. Bądź konsekwentny zarówno w wymaganiach do dziecka jak i do siebie samego.

5. Bądź wzorem

O tym jak mnie postrzegają dzieci przekonałem się brutalnie (mają dopiero 3,5 roku) gdy zaczęły bawić się w dom. Udawały tatę i syna (przypominam, jestem ojcem bliźniąt). To czego się dowiedziałem można powiedzieć powaliło mnie na kolana i dało do myślenia. Pobawcie się ze swoimi dziećmi to sami się przekonacie jak wiele waszych zachowań dzieci wchłaniają i powielają – myślą po prostu że tak jest dobrze. Palicie papierosy? Dzieci będą udawać że pala. Przeklinacie? Bardzo szybko od pań w żłobku się o tym dowiecie. Krzyczycie na dziecko? Odpowie wam tym samym. Bo to od was się tego nauczyło czy tego chcieliście czy nie.

6. Bądź nauczycielem

Bycie rodzicem to także bycie nauczycielem. Postawą, zachowaniem ale i własnym i przemyśleniami i przekonaniami uczysz dziecko do życia. To ty masz podstawową wiedzę, doświadczenie i możliwość podpowiedzenia co należy zrobić. Moja żona do dziś dzwoni do swoich rodziców i pyta ich o zdanie. Chciałbym, aby moje dzieci gdy będą mieć wątpliwości czy pytania, to własnie do mnie przyszły po radę. Nie wiem czy będę w stanie im pomóc, ale będę wiedział, że mi ufają.

7. Dbaj o wspólne, rodzinne posiłki

To bardzo ważne, aby spędzać czas jako rodzina, a wspólny obiad to chyba najlepszy do tego czas. Okazja żeby porozmawiać, spytać jak minął dzień, coś zaplanować – przede wszystkim się spotkać. Wiadomo, że każdy ma jakieś obowiązki i zajęcia, że każdy zaraz pobiegnie do siebie, ale wspólny obiad i czas spędzony razem na pewno zaprocentują.  A ile frajdy jest z gotowania razem.

8. Czytaj dzieciom

My wychowujemy dzieci bez telewizji. Oglądały w żłobku to im wystarczy, w domu nie muszą (pomijam sens puszczania bajek dzieciom do 3 roku życia), za to czytam dzieciom bajki. Mają całe kolekcje książeczek. Mają swoje ulubione, takie do których wracają, oglądają obrazki i pytają. Oprócz tego, że spędzają miło czas z tatą, to jeszcze się czegoś uczą.

9. Okazuj uczucia

Przytulasz dzieci? Jak nie to powinieneś. Przytulać, wygłupiać się, rozmawiać, mówić że się kocha. Okazuj uczucia też mamie, ją też przytulać, całować i mówić przy dzieciach, że się ją kocha. To najlepszy sposób, żeby dzieci wiedziały że je kochasz i akceptujesz.

10. Rola ojca nigdy się nie kończy

Mi do tego jeszcze daleko. Dzieci są małe. Chciałbym być w ich życiu tak długo jak to możliwe, patrzeć jak dorastają i mają własne dzieci. Chciałbym, więc muszę sobie to sam wypracować.

Dekalog Ojca – co o tym sądzicie? Piszcie komentarze i zaglądajcie na Fanpgage na Facebooku.

 Photo credit: waitingfortheword /  Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)