Jak złożyć wniosek o 500+ przez Internet

500 plus przez internet

Jak złożyć wniosek o 500+ przez Internet

1 kwietnia 2016 rusza przyjmowanie wniosków o 500+, rządowy program wsparcia dla rodzin z dziećmi. Pomoc w postaci 500 PLN na każde drugie dziecko lub również na pierwsze, jeżeli dochód w rodzinie jest niski i nie przekracza 800 PLN na osobę. Ta pomoc budzi kontrowersje i po części jestem jest przeciwny, co ładnie opisałem w swoim poście pytając przekornie A Ty co sobie kupisz za 500+. Aby jednak skorzystać z tej pomocy, potrzeba złożyć wniosek. Dziś będzie o tym jak złożyć wniosek o 500+ przez internet łatwo i przyjemnie nie wychodząc z domu.

Zanim jednak napiszę co i jak, to mam do Ciebie uwagę. Bardzo ważną uwagę. Właściwie jest chyba ważniejsza niż reszta wpisu. Zapamiętaj, chociaż ja będę jeszcze nie raz powtarzał, że wszystko co związane z programem 500+ jest darmowe, nie trzeba wysyłać żadnych SMS-ów, a wszystkie informacje można uzyskać BEZPŁATNIE! na stronie https://rodzina500plus.gov.pl/ To ważne, bo często szukając informacji możemy spotkać się z ofertami pomocy. Oczywiście za drobną opłatą. Nie dajcie się nabrać! Uważajcie też na strony, które podszywają się pod strony rządowe programu 500+!

Tymczasem mamy rok 2017 i chociaż wpis jest z roku 2016, to wciąż jest aktualny! Co prawda są zmiany, o których piszę tutaj:

500 plus 2017 – jakie czekają nas zmiany?

Została też uaktualniona lista banków, które pomagają złożyć wniosek. Pozostałe informacje są wciąż aktualne i bardzo pomocne.

Wniosek o 500+ przez Internet można złożyć na kilka sposobów. Wszystkie te sposoby wymagają posiadanie specjalnego konta, lub w przypadku banku, posiadania dostępu elektronicznego. Wniosek można złożyć poprzez:

Do programu 500+ przegotowałem się wcześniej. Na portalu https://epuap.gov.pl/ założyłem specjalne konto. To konto służy do potwierdzenia swojej tożsamości. Dzięki takiemu kontu mogę załatwić większość spraw, które normalnie wymagałyby wizyty w urzędzie. Mogę właśnie dzięki temu złożyć wniosek o 500+ czy rodzinne, o dowody osobiste dla siebie czy dzieci (dowody trzeba już odebrać osobiście) i wiele, wiele innych spraw, które zabrałyby sporo czasu na wizytę w urzędzie. Katalog spraw jest ciągle powiększany i zależy też od naszego miejscowego urzędu, który musi też mieć możliwość przyjęcia takiego wniosku – zgodnie z ustawą musi mieć skrzynkę elektroniczną. Konto wydaje się być bezpieczne. Wybieramy sobie login i hasło, a każdą operację możemy potwierdzać za pomocą SMS. Po złożeniu wniosku trzeba się udać do urzędu lub banku, który potwierdzi naszą tożsamość na podstawie dowodu osobistego – to jedyna potrzebna wizyta w urzędzie. Takiej weryfikacji musimy dokonać raz na 3 lata. Konto na ePUAP może się Wam przydać i zaoszczędzić czas na kolejki w urzędach.

Aktualna lista jest zawsze dostępna Oraz przez bankowość internetową.

Lista banków na dzień 31 lipca 2017 roku pośrednicząca w składaniu wniosków o 500+:

  1. PKO Bank Polski
  2. Bank Pekao S.A.
  3. Santander
  4. mBank
  5. ING Bank Śląski
  6. Alior Bank
  7. T-Mobile Usługi Bankowe
  8. Banki Spółdzielcze z grupy BPS
  9. BNP Paribas
  10. Bank Pocztowy SA
  11. Credit Agricole
  12. Banki Spółdzielcze SGB
  13. SGB-Bank SA
  14. PlusBank
  15. Euro Bank S.A.
  16. Bank Millennium
  17. Getin Bank
  18. Nest Bank
  19. BGŻ BNP Paribas
  20. Bank BPS S.A.

Ja dziś postanowiłem skupić się na złożeniu wniosku o 500+ przez internet za pomocą banku. Dzięki bankom i bankowości internetowej, wniosek można złożyć w kilka minut. Należy jednak pamiętać o tym, że:

  • bank tylko pośredniczy w składaniu wniosku i nie sprawdza go pod względem merytorycznym,
  • bank potwierdza naszą tożsamość – jeżeli założyliśmy konto za pomocą przelewu z innego banku, to bank nie ma pełnej weryfikacji naszej osoby i może odmówić pomocy przy złożeniu wniosku,
  • wniosek można złożyć tylko poprzez serwis internetowy,
  • bank nie doradza i nie udziela informacji,
  • bank nie przyjmuje reklamacji co do 500+,
  • aby złożyć wniosek również na pierwsze dziecko, czyli gdy mamy dochód poniżej progu 800 PLN lub dziecko niepełnosprawne, to musimy dysponować skanami lub dobrymi zdjęciami (czytelnymi) dokumentów przed złożeniem wniosku.
  • wniosek można złożyć tylko raz i tylko raz można pobrać wypełniony wniosek w formacie PDF. Urzędowe potwierdzenie złożenia wniosku będzie dostępne do pobrania przez kilka lat – polecam zapisać i wydrukować zarówno wypełniony wniosek jak i potwierdzenie.

Proces składania wniosku 500+ przez internet i bankowość internetową jest praktycznie taki sam. Różni się on jedynie szczegółami, jakimi różnią się od siebie poszczególne banki. Dziś przykład na podstawie mBanku.

Krok 1 – zaloguj się do swojej bankowości internetowej i odszukaj zakładkę pozwalającą na składanie wniosków 500+

krok 1 - wniosek o 500 plus przez internet

 

Krok 2 – Sprawdź swoje dane i wybierz miejsce do którego składasz wniosek – zazwyczaj MOPS w miejscu swojego zamieszkania

W tym kroku możesz wybrać rachunek bankowy, na który mają zostać przelane środki. Może to być dowolny rachunek bankowy w banku w Polsce.

krok 2 - wniosek o 500 plus przez internet

 

Krok 3 – Wybierz czy składasz wniosek na drugie i kolejne, czy również na pierwsze dziecko.

Pamiętaj, aby złożyć wniosek na pierwsze dziecko lub na dziecko niepełnosprawne, to potrzebujesz mieć w wersji elektronicznej (zeskanowane) wszystkie potrzebne załączniki.

krok 3 - wniosek o 500 plus przez internet

 

Krok 4 – Wypełnij dane osobowe wszystkich członków rodziny (czyli pozostałych dzieci i współmałżonka)

krok 4 - wniosek o 500 plus przez internet

 

Krok 5 – przeczytaj i potwierdź wszystkie wymagane oświadczenia oraz załącz wszystkie wymagane załączniki

Załączniki mogą być w formacie PDF, PNG lub JPG ale maksymalny rozmiar jednego załącznika to 500 kB. Załączników może być maksymalnie 7 (siedem). Załączniki nie powinny zawierać polskich liter, „białych znaków” i znaków specjalnych. Zadbajmy też o to, żeby pliki miały unikalną nazwę i po wydrukowaniu były czytelne.

krok 5 - wniosek o 500 plus przez internet

Krok 6 – Zapisz wypełniony wniosek i urzędowe potwierdzenie wniosku.

To jedyna okazja, żeby zapisać wypełniony wniosek, aby w przyszłości go móc złożyć po wydrukowaniu osobiście w urzędzie. Potwierdzenie natomiast będzie dowodem, że wniosek złożyliśmy. Pamiętaj! Bank nie jest stroną w postępowaniu – jego rola sprowadza się tylko do ułatwienia złożenia wniosku, a gdyby coś poszło nie tak, zawsze możesz złożyć wniosek osobiście w swoim urzędzie. Po paru dniach, gdy bank przekaże nas wniosek dalej, otrzymamy na skrzynkę pocztową urzędowe potwierdzenie przyjęcia wniosku i to praktycznie kończy cały proces.

Podsumowanie

Całość operacji zajęło jakieś 10 minut. Wystarczy znać wszystkie dane, takie jakie imię, nazwisko, PESEL czy adres zamieszkania. Wniosek o 500+ przez internet złożyliśmy siedząc w domowym zaciszu i popijając herbatę – to duży plus. Minusem jest na pewno konieczność posiadania zeskanowanych i czytelnych załączników. Czasem łatwiej jest po prostu zrobić ksero. Jeżeli jednak nie musisz składać wniosku na pierwsze dziecko, to nie ma szybszego sposobu na złożenie wniosku.