Rozjadę Twoją babcię, albo dziecko

dziecko w światłach reflektorów samochodu

Rozjadę Twoją babcię, albo dziecko

Może nawet i przejadę Ciebie. Będzie mi cholernie przykro, że osierocę Twoje dzieci, że nie będą miały matki lub ojca, kochanej babci. Najbardziej będzie szkoda mi Twojego dziecka. Może nawet przyjdę na pogrzeb, będzie mi przykro, ale to nie będzie moja wina, tylko Twoja i co Ty na to?

Nie wytrzymałem już i musiałem to napisać. Jest sezon jesienno-zimowy, często pada deszcz, zdarza się mgła i jest przeraźliwie ciemno. Jadąc na godzinę 7:00 rano do pracy, jadę tak naprawdę w nocy, często przy bardzo ograniczonej widoczności. Jadę nie tylko ja, więc myślę, że większość z Was mnie zrozumie. Nie widzę Was, waszych dzieci ani tym bardziej waszej babci. Nie widzę, bo nie nosicie odblasków i to jeszcze w taką pogodę, a Wy nie wiedziecie mnie, bo idziecie nie tą stroną drogi co trzeba. Nie tylko ja Was nie widzę, ale reszta kierowców również. Przypominam, że jeżeli nie ma chodnika, to chodzi się lewą stroną drogi, nosi się odblaski – najlepiej wszędzie, jeżeli chodzicie po zmroku, a nie tylko na poza terenem zabudowanym. Czy to tak wiele, żeby każdy z nas w spokoju mógł poruszać się po drogach?

niewyraźny widok z samochodu

Naprawdę nie wiem co będę mógł Wam powiedzieć, kiedy w kogoś z Was wjadę i stanie się nieszczęście. Wtedy zaczną się pretensje, że kierowcy to mordercy, którzy pędzą przez wioski na pełnym gazie, że nie zważają na pasy i pieszych, że powinni zachować szczególną ostrożność. Mam się czuć mordercą, bo jeżdżę samochodem? To ja mam się czuć winny,  gdy jadę zgodnie z przepisami? Nie mam najmniejszego zamiaru! Łatwo się mówi będąc  pieszym, tylko szkoda, że samemu się nie jest w porządku. Obowiązek noszenia odblasków jest? Jest! Chodzić należy po lewej stronie? Należy! I ktoś się tym przejmuje? Nikt! Dziś do pracy jechałem przez słabo oświetloną wioskę 40km/h. Szybko? Zdecydowanie wolniej, niż jeżdżą inni. Przy drodze stoi sobie Pan w ciemnej kurteczce chroniąc się od deszczu pod ciemnym kapturem. Nie musiał mieć odblasków, bo przecież to wioska, a jednak miał dwa maleńkie paski na tyłku, które zaświeciły niemal w ostatniej chwili. Ciemno, deszcz i lekka mgiełka, a on stoi ubrany niemal na czarno i to po prawej stronie(!) tuż przy jezdni czekając zapewne na podwózkę. A gdyby z naprzeciwka oślepił mnie inny samochód lub na drodze pojawiła się inna przeszkoda? Gdyby nawet spadł z nieba meteoryt obok drogi i przez głupi zbieg okoliczności zabiłbym człowieka, Twoje dziecko, Twoją matkę lub męża? Może zabiłbym Ciebie? Mam czuć się winny?

Może i winny czuć się będę, chociaż wcale nie powinienem! Może nie powinienem jeździć tą drogą, albo zrezygnować z samochodu? Może powinien jechać wolniej? Wolniej o ile? A może to po prostu Twoja wina, może to właśnie Ciebie tam być nie powinno, tylko po drugiej stronie drogi, no i gdzie masz te odblaski, co kosztują raptem kilka złotych? Ja też mam rodzinę, mam pracę i obowiązki. Muszę jechać co rano do pracy tą właśnie drogą. Nie zależy mi na tragedii, nie zależy też Wam. Załóż odblaski, idź prawidłową stroną i naucz tego swoje dzieci, które mają obowiązek nosić odblaski zawsze. Pisałem już o tym. Przypilnuj tego, bo to bardzo ważne. Może tego nie wiecie, ale gdy potrącony przez samochód nie ma odblasków gdy powinien, lub szedł nie właściwą stroną drogi, to może nawet nie dostać odszkodowania – wiedzieliście? To przemyślcie, bo ja od dzisiaj montuję rejestrator jazdy. Muszę mieć i będę miał dowody, bo nikt na słowo mi nie uwierzy – bo przecież to mi się nic nie stało, jak siedziałem za kierownicą. A skoro wszyscy mają gdzieś odblaski, to jest duża szansa, że komuś rozjadę babcię i wcale nie będzie to moja wina!

pieszy bez odblasków, piesi z odblaskami

Pieszy bez odblasków jest widoczny z około 20-30 metrów, czyli kierowca ma około 3- 4 sekund na reakcję zakładając, że jedzie 50km/h i widoczność jest dobra.

Pieszy z odblaskami widoczny jest z około 150 do 300 metrów, a więc znacznie, znacznie lepiej.

Mandat za brak odblasków to 100 PLN

Odblask kosztuje około 8 PLN

Photo credit: Frank Black Noir / Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

Photo credit: Tony Faiola / Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)