Rodzina w praktyce
Bycie tatą to najważniejsza rola w moim życiu
Właśnie czytasz

Jak przewozić dzieci w samochodzie – zmiana przepisów

Jak przewozić dzieci w samochodzie – zmiana przepisów

Jak przewozić dzieci w samochodzie

Uwaga! Mamy zmianę przepisów odnośnie przewożenia dzieci w samochodzie

Nasze prawo musi dostosować się do prawa Unijnego. W związku z tym zmieniono niektóre przepisy dotyczące przewożenia dzieci w samochodzie. Zmiany mają ułatwić życie rodzicom, ale pamiętajcie, to wciąż od Was zależy głownie ich bezpieczeństwo! Czy są to zmiany na lepsze? Na pewno pozwolą zaoszczędzić trochę pieniędzy na foteliku, ale czy na bezpieczeństwie warto oszczędzać? Nie dawno pisałem o tym tutaj: Pomyśl o bezpieczeństwie swoich dzieci.

Najważniejsze zmiany:

 • Na przednim siedzeniu będzie można przewozić dziecko bez dodatkowego fotelika – pod warunkiem, że ma więcej niż 150 cm wzrostu.
 • Jeśli dziecko ma powyżej 135 cm wzrostu, będzie mogło jechać bez fotelika na tylnym siedzeniu.
 • W przypadku trójki dzieci na tylnym siedzeniu auta nowe przepisy pozwolą na to, by jedno z dzieci jechało bez fotelika, przypięte jedynie pasami, jeżeli nie ma możliwości włożenia trzech fotelików.
 • Zakaz przewożenia dzieci poniżej 3. roku życia w samochodach, w których nie ma pasów bezpieczeństwa. 

Co to oznacza w praktyce? Że dziecko powyżej 135 cm wzrostu nie potrzebuje więcej fotelika samochodowego by jechać z tyłu przypięte jedynie pasami lub gdy ma 150 cm wzrostu, to może jechać z przodu. Znika problem (czy aby na pewno?) trzeciego fotelika na tylnej kanapie. Do tej pory w foteliku trzeba było przewozić dzieci do lat 12.

A jakie są zagrożenia?

Według ekspertów główny problem, to wzrost dziecka. Gdy maluch ma 135 cm wzrostu i będzie przypięty pasami, to pas biodrowy (ten dolny) będzie przebiegał przez brzuch, a nie jak to jest u dorosłego, przez biodra, natomiast pas barkowy będzie przechodził zbyt blisko szyi. W razie wypadku może dojść do urazów wewnętrznych. Policja ma natomiast wątpliwości, jak sprawdzić wzrost dziecka na drodze – wiek jest przecież łatwiej.

Natomiast przepis o trzecim foteliku jest na tyle fatalny, że w przypadku gdy autem jedzie rodzina, mama, tata i trójka dzieci, to nawet jak najstarszy maluch nie ma 135 cm wzrostu, wg przepisów może jechać zapięty tylko pasami. Zostawiam pod rozwagę…

Przypominam, za nie prawidłowe przewożenie dziecka grozi mandat w wysokości 150 PLN i 6 punktów karnych.

O tym jak przewozić dzieci w samochodzie było już wiele w sieci, będzie też na blogu. 

Dla tych, co szukają więcej informacji:

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/nowe-przepisy-dotyczace-przewozenia-dzieci-zobacz-co-sie-zmienia,506349.html – polecam ze względu na film ilustrujący i wypowiedź eksperta.

 

Bartek

Photo credit: Kona Gallagher /  Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)
 • cenny wpis. mam siostrzenicę, którą czasem odbieram ze szkoły i zawsze mamy problem z fotelikiem. nowe prawo sprawy mi nie ułatwia, ale dobrze wiedzieć jak rozmawiać z policją w razie czego :)

 • Ja trochę popieram przepis wzrostu a nie wieku. Mam 7-latka, który ma 140 cm wzrostu! Nie wiem ile będzie miał w wieku 12 lat, ale przy takim przyroście może mieć więcej niż 150 cm. Wg starych przepisów musiałby siedzieć w foteliku (o poddupnikach lepiej nie mówić, bo to śmiech na sali).
  Jednak wyjście, by losowe dziecko było bez fotelika, bo samochód mały, jest dla mnie śmieszny. Będąc w trzeciej ciąży specjalnie zmieniliśmy nowszy, ale za mały samochód, na taki, który pomieści 3 foteliki i 2 dorosłych. Można? Można!

  • Kochana! Nie losowe dziecko, a najstarsze i to pod warunkiem, że ma ukończone 3 lata życia i jest zapięte pasami – tylko wtedy dopuszczona jest możliwość przewożenia trzeciego dziecka bez fotelika.

   • A widzisz – nie odczytałam! Ale patrząc na moją średniego wzrostu 4-latkę już widzę jak ją pas dusi…

 • Dobrze wiedzieć! Też jestem tu za argumentem wzrostu a nie wieku, choć moja córka to średniak i pewnie długo w foteliku pojeździ. I dobrze, w końcu to dla jej bezpieczeństwa!

Made with   | Motyw: RWP Start by Bartek - napisałem sobie sam. Copyright © 2014-2017. All right reserved.