Rodzina w praktyce
Bycie tatą to najważniejsza rola w moim życiu
Właśnie czytasz

Jak korzystać z bloga?

Jak korzystać z bloga?

Jak korzystać z bloga

Jak korzystać z bloga – czyli poradnik nie tylko dla blondynek

Dla mnie to proste. Komputer obsługiwałem od zawsze, nawet w czasach gdy mało kto miał komputer, ja znałem większość komend DOSa. Wciąż wydaje mi się, że wszystko jest takie proste i łatwe. Ale przecież nie jest. Nie każdy tak jak ja radzi sobie z komputerem, a już na pewno nie każdy chciałby spróbować sił z własnym blogiem. Ten wpis powstał niejako na zapotrzebowanie „rynku” i jeżeli będzie odpowiedni odzew, to na pewno na tym wielu z Was skorzysta, bo ja rozwinę temat pokazując krok po kroku co, jak gdzie i z kim blogować. Dziś mała instrukcja korzystania z mojego bloga oraz z sytemu komentarzy Disqus. Zaczynamy?

Mój blog – Rodzina w praktyce

Mój blog podzielony jest na kilka części. Jest to uzależnione od szablonu, który wybrałem i którego używam, jednak zazwyczaj każdy blog ma takie stałe elementy, choć często tego od razu nie widać. Na moim blogu można wyróżnić 4 podstawowe części (spójrz na zdjęcia). Te elementy powtarzają się na każdym wpisie z mojego bloga (oprócz slajdera, który jest tylko na stronie głównej).

 1. Nagłówek ze slajderem, czyli część tytułowa wraz ze zmieniającymi się slajdami, które pokazują najnowsze posty. Jest tu też „menu” strony i ikony społecznościowe.
 2. Część główna bloga, czyli wpisy w kolejności od najnowszego do najstarszego.
 3. Boczna kolumna – w której umieszczone są takie pola jak, szukaj, najlepsze wpisy (według liczby wyświetleń), banery i okienko z podglądem strony na Facebooku – ta część ma pomóc w polubieniu mojego bloga i nawigacji.
 4. Stopka, czyli zakończenie strony, na której znajdziecie też informację o blogach, które warto odwiedzić.
 5. Przycisk UP – pozwala jednym kliknięciem wrócić na początek strony.

Post na blogu – Rodzina w praktyce

Jeżeli zainteresuje Was któryś z wpisów, nie bójcie się kliknąć w zdjęcie lub w przycisk „Czytaj więcej”. Zostaniesz przeniesiony na stronę wpisu, gdzie oprócz znanych już elementów na uwagę zasługuje kilka:

 1. Breadcrumb – „okruszki”, czyli szybkie menu pozwalające zorientować się w którym miejscu strony jesteś. Możesz obejrzeć wpisy w danej kategorii lub wrócić na stronę początkową bloga.
 2. Ikony społecznościowe, które pozwalają udostępnić zawartość na swoim Facebooku i innych społecznościach informując swoich znajomych o tym, że warto czytać blog Rodzina w praktyce. Jest tu też informacja o ilości udostępnień.
 3. Proponowane inne posty, które są odrobinę powiązane z tym, co aktualnie czytasz.
 4. Podstawowe informacje o poście, czyli ilość wyświetleń, data, autor (tylko ja tu piszę, ale jeżeli chcesz coś napisać to zapraszam), tagi (słowa kluczowe związane z tekstem), liczba komentarzy i przyciski pozwalające przejść do poprzedniego lub następnego tekstu.
 5. Okienko „promocyjne”, które znów zachęca do przeczytania czegoś ciekawego.
 6. Na niebiesko z podkreśleniem w postaci kropek umieszczam w tekście ciekawe linki, warto czasem je odwiedzić

Jak korzystać z Disqus

Komentarze to coś, na czym najbardziej mi zależy. Jak prawie każdy bloger mam odpowiednie systemy, które informują mnie ilu Was tu zagląda, jak długo jesteście na danej stronie i co klikacie – permanentna inwigilacja ;-) . Spokojnie. To tylko statystyka, bezduszne cyfry, które nic, a nic nie mówią o tym, czy wpis Wam się podobał czy nie. Tym, co o tym informuje są komentarze. To na nich mi najbardziej zależy i to one świadczą o tym, czy blog Wam się podoba. Wiem, że się podoba, więc dziękuję za każdy komentarz. Pamiętajcie, im więcej komentarzy tym lepiej. Bardziej niż z komentarzy ucieszę się tylko z udostępnień postów – dlatego proszę udostępniajcie.

Dlaczego Disqus – co, ja autor, mam z tego?

 • Brak spamu – ale tego generowanego przez automaty. Od kiedy mam Disqus nie mam z tym problemu.
 • Możliwość podejrzenia co piszecie w innych blogach i jak komentujecie.
 • Bardzo dobra możliwość moderowania komentarzy
 • Mogę w każdej chwili zmienić system komentarzy (czego raczej nie zrobię) i wszystkie komentarze mam dalej w WordPress

Dlaczego Disqus – co masz z tego czytelnik?

 • Możliwość logowania się przez Disqus/Facebook/Google/Twiter – dzięki temu możesz śledzić gdzie zostawiłeś komentarz i kiedyś wrócić.
 • Możliwość pisania komentarzy jako „Gość” – wystarczy, że podasz Nick i adres email.
 • Możliwość oceniania komentarzy up/down (podoba się/nie podoba się)
 • Możesz dostać powiadomienie o odpowiedzi na Twój komentarz
 • Inni mogą zobaczyć gdzie jeszcze pisałeś komentarze, ale mając konto na Disqus, możesz też ukryć swoje komentarze przed innymi.
 • Jeżeli masz stronę internetową i wpiszesz jej adres, to możesz być pewny, że ją odwiedzę – inni też mogą.
 • wiele, wiele innych możliwości… nie bój się więc komentować ;-)

Jeżeli chcesz chcesz zostawić komentarz, ale nie chcesz zakładać kolejnego konta i korzystać stale z Disqus, to pisz jako Gość. To bardzo proste, wystarczy wypełnić dwa pola i wpisać swoje myśli – spójrz na zdjęcie. Na pewno odpowiem na Twój komentarz, choć może się on pojawić z opóźnieniem – czyli czekać na moją akceptację. To może pojawić się tylko wtedy, gdy piszesz komentarz na moim blogu po raz pierwszy lub w treści komentarza umieszczasz linki. Zazwyczaj moderuję na  bieżąco, ale wybaczcie – w nocy śpię.

Skoro już wiesz jak korzystać z bloga, to zapraszam do aktywnego czytania, komentowania i udostępniania moich wpisów. Ten wpis powstał, ponieważ zaproponowałem pomoc pewnej blogerce, autorce bloga MatkaNieWariatka i również mogę pomóc Wam. Jeżeli masz bloga, chcesz zacząć dopiero przygodę z blogiem, to nie powiem Ci jak pisać, bo to musisz mieć w sercu, ale powiem Ci jak korzystać z Wodrpress jako platformy. Moja pomoc jest jednak ograniczona i niebezinteresowna. Ograniczona, ponieważ mogę pomóc tylko tam, gdzie coś wiem i mam na to czas, a niebezinteresowna, bo pomogę chętnie każdemu kto będzie często czytał mojego bloga i udzielał się w komentarzach. W zależności od odzewu mogę też rozważyć stworzenie serii wpisów o WordPress. Piszcie więc w komentarzach, co sprawia Wam trudności i czego chcielibyście się dowiedzieć. Zapraszam.

Bartek

Photo credit: Christian Schnettelke /  Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)
Made with   | Motyw: RWP Start by Bartek - napisałem sobie sam. Copyright © 2014-2019. All right reserved.